Veel ontwikkelaars zijn behoorlijk teleurgesteld in de performance van zowel de Xbox 360 als de PS3. Dat concludeert de website The Inquirer, na diverse ontwikkelaars te hebben gesproken op de E3.
Het lijkt erop dat Microsoft en Sony in hun jacht op de consument teveel hebben gekeken naar de prijs en daardoor hebben bezuinigd op de componenten. Daardoor blijven de machines qua prestatie achter bij de laatste generatie hardware voor PC’s.
De Xbox 360 en de PS3 hebben beide een 128-bit geheugeninterface voor de grafische processor (GPU), waardoor de bandbreedte ongeveer de helft langzamer is dan die van high-end PC’s. Bij PC’s is een geheugen bandbreedte van 44,8GB/s al mogelijk, terwijl de Xbox 360 het met 22,4GB/s moet doen en dat betekent in de praktijk dat de grafische processor even snel draait als grafische kaarten die vorig jaar al op de markt waren voor de PC.
Voor de PS3 geldt dit ook, maar daar ligt het wel iets anders, omdat het systeemgeheugen voorzien is van TurboCache wat de prestaties verbetert. Daarnaast is het geheugen van de PS3 GPU geklokt op 1.400MHz, maar ook hier is er weer een bandbreedte van rond de 22GB/s. Overigens is een ander probleem dat de PS3 parten speelt de fase waarin de machine verkeert. De PS3 bevindt zich nog steeds in een vroege prototypefase en in veel gevallen kunnen ontwikkelaars nog niet op volle kracht testen met de machine.
Natuurlijk draait het niet alleen om de GPU, maar toch zijn de beperkingen op dit gebied voor sommige ontwikkelaars reden om hun nieuwste games alleen voor de PC uit te brengen.
Zo zal het grafische geweld van het spel Crysis alleen op de PC te bewonderen zijn en niet op de consoles.
Als ontwikkelaars in de toekomst besluiten om de grafisch zwaarste games niet op de console uit te brengen, dan zijn Microsoft en Sony hun belangrijkste troef kwijt. Beide bedrijven mikken namelijk op de speler die grafisch geweld wil. Wellicht dat Nintendo dan alsnog haar underdogpositie waar gaat maken en uiteindelijk de te kloppen partij wordt.